"Ақмола облысы білім басқармасының  Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі          Колутон ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" КММ                                                                                                      
"Ақмола облысы білім басқармасының  Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі          Колутон ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" КММ                                                                                                      

Әлеуметтік желілер

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Қазақ тілі пәнінен "Қазақ балуандары" тақырыбындағы ашық сабақ

15.02.2019

Пән: Қазақ тілі         

Мектеп: "Колутон орта мектебі" КММ

Мұғалім: Зиябай Б

Күні: 15.02.2019      

Сынып: 6 «А»

Сабақ тақырыбы

Қазақ балуандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.1.3.1Т/А Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,деталды  ақпаратты анықтау.

6.2.1.1. О  Мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру.

6.3.1.1. Ж  Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру.

Сабақ мақсаты

1.Мәтіннің мазмұнын түсініп, детальді ақпаратты анықтау.

1.Мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру.

3. Әртүрлі жанрдағы мәтіндердің құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құрау.

Бағалау критерийі

Білім алушы:

  • Мәтіннің мазмұнын түсініп, детальді ақпаратты анықтай алады.
  • Мәтіннің негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтайды, түсіндіреді.
  • Әр түрлі жанрдағы мәтіннің құрылымын ескереді.
  • Қарапайым жоспар құрай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: берілген  тақырыптағы  мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпарттарды  әр оқушы өз ойларын жеткізе алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: Спорт,балуан, чемпион, саңлақ.

Диалог пен жазу үшін қолданатын тіркестер

Менің ойымша ... Менің түсінгенім...

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясын оқушы бойында дарыту  мақсатында құрмет, ынтымақтастыққа, өзгелердің  көзқарасына құрметпен қарауға, жауапкершілікке баулу.

Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталған тапсырмалар арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

Денешынықтыру-спорт, тарих-қазақ балуандарының өмір тарихы

Алдыңғы білім

Өздеріңе ұнайтын спорттың бір түрінің шығу тарихы туралы деректер тауып,жинақы мәтін жазыңдар. Өздік етіс жұрнақтарын анықтаңдар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу

Түсіну

 

Слайд көрсету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Талдау

         8 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Гүлмен тілек»

Мақсаты: Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай –ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

Топқа бөлу. «Кім тапқыр» әдісі арқылы оқушыларға спорт жұлдыздары бейнеленген суретті тарату арқылы   топқа 4 сурет беріледі.

Мақсаты: оқушылардың сабаққа белсенділіктерін арттыру

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың назарын сабаққа аударту үшін және бүгінгі сабақтың тақырыбын айқындау үшін оқушыларға суреттер көрсету арқылы тыңдайтын мәтіннің мазмұнын болжату

Болжау дағдыларын қалыптастыру

Тыңдалым алды



  

«Жапандық спортшы», «күрес өнер»,

«Қажымұқан» суреттерін қатар қойып, қандай тақырыпта әңгіме қозғалады?, «Қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар?» «Үш суретке не ортақ?»

КБ: «Ауыз екі баға» Қолпаштау сөзі

Жарайсыңдар! Тамаша!

Балалар біз бүгін «Қазақ балуандары» мәтінімен танысамыз.

 

ҰЖ. 1-тапсырма. Оқушыларға «Болжау» әдісі арқылы мәтіннің бөлігін  оқып,тыңдатып, төмендегідей сауалдар қойылады:

  1. Тыңдай отырып не түсіндіңдер?
  2. Қандай спорт жұлдыздарын білесіңдер?
  3. Балуан деген атау кімге беріледі?

Сұрақтарға жауап алу мақсатында  оқушыларға сабақтың  мақсаты мен тақырыбы таныстырылады

Тыңдалым кезеңі.

 Оқушылар мәтінді тыңдай отырып, «Ашық микрофон» әдісі арқылы тыңдаған мәтінін түсіну дағдысын қалыптастыруға негізделіп, нақты  сұрақтарға жауап беріп, ақпаратты детальді анықтайды

«Түсіндірме сөздік»  әдісі арқылы  мәтінді тыңдау барысында  жаңа сөздерді тауып, топтастырып жазу.

Бағалау критерийлері

-Мәтінді тыңдайды, түсінеді;

-Сұрақтарға жауап беріп, ақпартты детальді анықтайды;

-Жаңа сөздерді тауып жазады, түсіндіреді;

Дескриптор

-Мәтінді тыңдап, түсіне алады;

-Сұрақтарға жауап бере алады;

-Ақпаратты детальді анықтай алады;

-Жаңа сөздерді табады, жазғандарын түсіндіре алады.

КБ «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

 

Тыңдалымнан кейінгі кезең

2- тапсырма ЖЖ Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, ақпараттарды «Тұжырым кестесіне»   түсіру

Бағалау критерийі

-Тыңдалған мәтінді түсінеді;

-Ақпартты детальді  анықтап, тұжырым кестеге түсіреді;

Дескриптор

-Тыңдалған мәтінді түсінеді;

-Мәтіннен ақпаратты детальді анықтап, тұжырым кестеге түсіре алады.

КБ «Шапалақ ұру» әдісі арқылы бағалау

 

 

 

Спорт жұлдыздарының суреттері

1-оқушы    2-оқушы

3-оқушы        4-оқушы

 

 

  

  А3

  Маркер

Қазақ тілі 6 сынып «Арман-ПВ»

Т.Н.Ермекова,

Ж.К.Отарбекова,

Г.Б.Тоқтыбаева

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

3-тапсырма ТЖ

«Дара диаграмма» әдісі бойынша «Қазақ даласының батыры» атты мәтінді оқыта отырып, негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтап, диаграмманы толтыру

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі

 
  • Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді;
  • Мәтіннен негізгі және қосымша детальді анықтайды.
  • Мәтіннен түсінгендерін дара диаграммасы арқылы көрсетеді.

Дескриптор

  • Мәтінді оқып, мазмұнын түсіне алады;
  • Мәтіннен нақты  негізгі және қосымша детальді анықтай алады;
  • Мәтіннен түсінгендерін дара диаграммасы арқылы көрсете алады.

ҚБ «Топты бағалау » әдісі арқылы бағалау

 

ЖЖ.4-тапсырма

«Қабырғадағы сурет» әдісі

Тапсырма

Мәтінді оқып, құрылымын ескере отырып, сұлбаның ішіне қарапайым жоспар құрып жазу

Бағалау критерийі

 

-Мәтінді оқып, бойынан өткізеді;

-Қарапайым жоспар құрады.

Дескриптор

-Мәтінді түсініп оқи алады;

-Мәтінге қарапайым жоспар құра алады.

 

КБ  «Бутерброд» әдісі

Жұптасқан оқушылардың басқа жұптармен өзара кері байланысы

 

 

Диаграмма

 

Бағалау критерийі

 

 

 

Дескриптор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графикалық органайзер

«Қабырғадағы сурет»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 минут

 

 

 

2 минут

 

 

1 минут

Рефлексия «Бағамдау» әдісі

«Рефлексия пирамидасын» негізге ала отырып, өз істерінің мәнін түсінеді, өзіне өзінің нені қалай жасағаны туралы толық және анық есеп беріп, сабақ бойы алған  білімдерін бағалайды

 

Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы»

Сабақта алған әсерлерін жетістік баспалдағына түсіру арқылы кері байланысты орнату

Үйге тапсырма

Қажымұқан туралы деректерді негізге  алып, «Батыр тұлғасы» тақырыбында сипаттамалық эссе жазу

 

 

 

      

Просмотров: 2517


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст